Crescent Beach Swimming Club

SUMMER STAFF 2020

Sailing

 Head Coaches  Ben Anderson, Emma Baeker, Logan Watson
 Assistant Head Coaches  
 Coaches
 Rees Hobkirk, Nathan Kobkirk, Matthew  Armstrong, Emily Tepper, Hannah Jensen,  Georgia Hunter, Nathan Reinheimer, Mattias  Anderson, Kohen Osing, Liam Mackenzie, Ben  Tyler, Michael Greenough
 Instructors

 
 
 

Sailing Committee

 Sailing Chair
 Troy Anderson
 Committee                                                       
 Claudia Koehler, Megan Baecker, Adam  Harmer, Rob Skleryk, Bryan Tepper, Chris  Bradley, Sabina Daniel, Helen VanWart

Tennis

 Head Coach  Levi Chapman
 Assistant Head Coach  Asher Chapman
 Coaches
 Meera Bahadoorsingh, Reesa Osing, Kate  Patuel, Emma Kolousek, Matt O'Leary, Kamryn  Apelo Cruz, Enrique Patuel, Courtney  Carmichael, Nic Gebauer

Tennis Committee

 Tennis Chair  Pilar Osing
 Hiring  Jono Glanville, Leandro Berretta
 Courts  Ewart Nordby
 Adult Programs  Kara Wickstrom
 Trophies/Awards  Laura Brine
 Club Liaison  Pilar Osing, Teriann Carmichael
 Tournaments  Kara Wickstrom, Becci Coulthard, Jono Glanville

Swimming

 Head Coach  Spence Thomson
 Head Learn to Swim Coach  Kendra Lukas
 Head Competitive Swim Coach  William Messcu
 Assistant Head Co-Coaches  Cameron Cooke & Veronica Phillips
 Head Developmental Swim Coach Maddy Glanville
 Head Synchronized Swimming Coach Amelia Statnyk
 Assistant Head Synchronized Coach  Ruby Kramer
 Head Competitive & Developmental Water Polo  Coach Cameron Davies
 Assistant Head Competitive Water Polo Co-  Coaches Lara Shinkaruk & Quinn Davies
 Assistant Head Developmental Water Polo  Coach Simon Radcliffe
 Head Volleyball Coach Fiona O'Callaghan
 Head Lifesaving Coach  Oliver Gibson
 Head Triathlon Coach Oliver Gibson
 Head Lifeguard Spence Thomson

Swim Coaches
 Daniel Greenough  Christopher Nelson
 Noah Clendenin  Olivia Hill
 Edward Lee  Ella Daniel
 Emmett Thomson  James Glanville
 Mae Montgomerie  Roger O'Callaghan
 Samantha Fransen  Stella Zandstra
 Thomas Gibson  Charley Tepper
 Eva Messcu  Kaelem Dumont
 Mattias Anderson  Olivia Francoeur
 Quinn Funke  Raya Hartshorne


Swim Committee

 Swim Committee Chair  Tanja Phillips
 Hiring Committee Chair Maidra McGunigal
 Registrar    Anna Nelson
 Competitive Swim Wendy Clendenin
 Synchro  Cynthia Springate
 Water Polo
 Jane Gibson
 Triathlon
 Kelly Dumont
 Winter Program
 Katy Messcu
 Volleyball Catherine Cooke
 B Meet Manager  Sarah Hunter & Janet Petras
 Director of Officials  Adrian Phillips
 Concession Coordinator
 Kelcey Shirley
 Medals & Ribbons  Wendy Clendenin


Facilities

Pool Boys Bryce Wilson, Oscar O'Malley, Matthew  Armstrong, Darryl Greenough

Facilities Committee

 Facilities Chair  Jon Lopes
 Facilities Manager Gerry Bridge
 Committee Members/Coordinators  Sean Larkin, Tanya Clift, Linda Stanley Wilson,    Megan Baecker, Sara MacGregor, YY Skleryk

CBSC Directors

 President  Jamie Watson
 Past President  Deborah Lukas
 Secretary  Deborah Lukas
 Treasurer  Cam Nelson
 Facilities 
 Jon Lopes
 Swimming Chair  Tanja Phillips
 Tennis Chair    Pilar Osing
 Sailing Chair
 Troy Anderson
 Lifeguard Liaison  Brad Persson 
 Membership  Amy Cranston & Hailey Dawson
 Volunteer Coordinator
 Kate Montgomerie
 Communications   Marsha Larkin
 Director-at-Large  Morgan Brewster
 Director-at-Large  Paul Botelho
 
Clubhouse Office Staff: Mary Nordby, Teriann Carmichael, Alexa Brewster, Gail Cooper,
Courtney Carmichael

© Crescent Beach Swimming Club
Powered by Wild Apricot Membership Software